top of page

A Gyászfeldolgozás Módszer® cselekvésprogramról

A Gyászfeldolgozás Módszer® cselekvésprogramról

A Gyászfeldolgozás Módszer® segítségével megtanulhatjuk, hogyan dolgozzuk fel hatékonyan a veszteségeinket. Ez a nemzetközileg elismert módszer több ezer gyászoló tapasztalatai alapján vált igazán hatékonnyá az elmúlt 30 év során. A módszer lényegét leíró Gyógyulás a gyászból  c. könyv (John W. James & Russel Friedman) hazánkban is elérhetÅ‘, azonban a módszer elsajátítása és alkalmazása szakképzett Specialisták vezetésével történik, biztonságos és diszkrét környezetben. Az aktív részvétel és a házi feladatok elkészítése a gyógyulás kulcsa.

​

Ha valaha úgy érezte, hogy összetört a szíve valamilyen veszteség miatt, akkor lehet hogy Ön is tapasztalta, hogy a mai társadalmakból hiányzik a gyászról való kommunikáció, sok esetben a bennünket körülvevÅ‘ személyek nem tudják, hogyan reagáljanak a minket ért veszteségekre. Gyakran elÅ‘fordul, hogy a másoktól hallott mondatok, intellektuális reakciók nem segítenek az érzelmi megkönnyebbülésben, sok esetben még inkább korlátozzák a megosztásra való igényünket. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a gyászolók sok esetben inkább arra vágynak, hogy biztonságos és elfogadó környezetben érzelmeiket megélhessék, azokat kifejezhessék, és azokat valaki ítélkezés nélkül meghallgassa. Ez az alapvetÅ‘ feltétele annak, hogy el tudjunk indulni a gyászfeldolgozás útján.

​

A Gyászfeldolgozás Módszer® segít abban, hogy képesek legyünk megfelelÅ‘en kezelni a jövÅ‘beli veszteségeket is, legyen szó saját vagy a minket körülvevÅ‘ személyek gyászáról. A feldolgozott gyász lehetÅ‘vé teszi, hogy fájdalom és bűntudat nélkül gondoljunk az elvesztett kapcsolatainkra, be nem teljesült vágyainkra és reményeinkre, és hogy a múlton való rágódás helyett a jelenben éljünk, a jelenben lévÅ‘ kapcsolatokra összpontosítsunk. Ezen kívül a módszer alkalmazható az aktuális kapcsolatainkban megélt fájdalom vagy konfliktus enyhítésére is.

​

A cselekvésprogram lépései:

  1. Megismerjük a gyász tipikus ismérveit és definícióját

  2. Megismerjük a feldolgozatlan gyász jeleit

  3. Felfedezzük azokat az átmeneti energiafelszabadító viselkedéseket amelyekkel igyekszünk gyászunkat elfedni magunk és/vagy mások elÅ‘l

  4. Számba vesszük az eddigi életünk során minket ért veszteségeket és tudatosítjuk az azokkal kapcsolatos érzéseinket

  5. Végiggondoljuk veszteséget szenvedett kapcsolatainkat, feltérképezzük, hogy ezek számunkra mit tartalmaztak

  6. Felderítjük feldolgozatlan érzéseinket, elÅ‘készítve ezzel azok kimondását

  7. Beteljesítjük a lezáratlan kapcsolatainkat

​

Hálás vagyok a lehetÅ‘ségért, hogy heteken keresztül legálisan játszhattam a szakítás körül forgó gondolataimmal, hogy szempontokat, feladatokat kaphattam a végiggondolásukhoz, hogy valaki mellettem volt benne úgy, hogy nem nézett hülyének miatta, hogy igen, ez nekem még X hét, X hónap után is ennyire fontos.
bottom of page